Hatalmas árkülönbség van grafikusok közt. Ennek oka összetett, amit megmagyarázunk, konkrét árakkal is alátámasztjuk, valamint segítünk a döntéshozatalban is.
Milyen tényezők határozzák meg a grafikus díját?
A cikk második felében konkrét árakat fogunk írni, de először tisztázzuk a szempontokat, amik különbséget tesznek grafikusok közt! Mivel művészeti szolgáltatásról beszélünk, ezért a grafikus kiválasztásakor nem elegendő csupán az árajánlat szerint dönteni. A grafikus referencia munkáinak áttanulmányozása legyen mindig az elsődleges cselekedeted! Egy logó éveken át fémjelzi céged megjelenését, ezért fontos, hogy a megfelelő logó kerüljön kiválasztásra.
Egyes grafikusok közt óriási árkülönbség van, ennek okai:
- A grafikus szakmai tapasztalata:
- Kezdő grafikusok (1-2 év) leginkább még csak saját portfóliójukat frissítik rendszeresen, ismerősöknek ingyen készítenek grafikai anyagokat fejlődés és kapcsolatépítés céljából. Épp csak elkezdik megtapasztani a szolgáltató oldali munkavégzést, jellemzően mellékállásban csinálják.
- Haladók (~5 év): már képesek megélni a piacon grafikusként, általában valamelyik ügynökségnél gyakornokként/alkalmazottként szereztek már tapasztalatot.
- Profik (10+ év): már saját lábon is megállnak, rengeteg ügyféllel dolgoztak együtt számtalan projekten. Könnyen és gyorsan felmérik az ügyfél igényei alapján, hogy milyen logóterv tetszene a megrendelőnek és mi illeszkedik a célközönséghez.
- A megrendelő típusa: A logótervezés díját a megrendelő személy vagy cég költségkerete is meghatározza. Egy induló kisvállalkozás nem tud kicsengetni egy arculattervezésre több százezer forintot. Egy nagyobb cég viszont komolytalannak tartja azt a grafikust, akitől túl alacsony ajánlatot kap.
- A vállalkozás tevékenysége: Egyes cégtevékenységekhez passzoló stílusban (pl. csajos kozmetikai, vagy bármi egyéb) témában szívesen készít egyik-másik grafikus logót, így ezekre sok esetben kedvezőbb árat ad, hiszen szívesen dolgozna rajta.
- Készítési idő: Minden grafikusnak van egy saját fix logókészítési ideje, ami felár ellenében akár rövidebb is lehet.
- Módosítási körök: Jellemzően 3 módosítási kör még beletartozik a logókészítésbe, azután a további módosítások felár ellenében, vagy óradíj alapon történnek. Egyes tervezők nem szabják meg a módosítási körök számát, cserébe magasabb ajánlatot adnak.
- Egyeztetések: Egyes grafikusok többletdíjat számítanak fel a konzultációra.
- Egyéb igények: Pl. ha a szokásosnál több logóváltozatot kér az ügyfél, vagy esetleg több logó “almárka” is készül.
Hogyan válasszunk grafikust?
Nem kizárólag csak a 10+ év grafikai tudással rendelkező szakember lehet a megrendelő számára jó választás, mert a tehetségen felül sok gyakorlással, tapasztalatszerzéssel és elhivatottsággal akár pár év alatt is magas szintre juthat egy kezdő grafikus. Erről könnyen meggyőződhetünk, ha megnézzük az illető portfólióját, referencia munkáit. Meghatározó a referencia munkák száma, azok sokszínűsége és persze minősége. Ez a hármas tényező az, amik alapján már reális döntést hozhat az érdeklődő, hogy szeretné-e vele készíttetni a saját logóját.
Amennyiben a referencia anyagok kellően meggyőzőek, akkor már leginkább csak a készítési idő és az ár szabja meg a döntés véglegesítését. Ne feledjük, hogy az elkészült logó jó esetben éveken át lesz látható a cég minden egyes anyagán, a névjegykártyától kezdve a merchandise szóróanyagokon keresztül a cégtábláig! Ezért ha az ár a meghatározó tényező a logótervező grafikus kiválasztása során (jellemzően a KKV szektorban), akkor akár egy-két évvel később felmerülhet a cég vezetőségében, hogy frissebb, modernebb, jobb logóra lenne szükség. Ez pedig az összes nyomdai anyag újragyártását és webes megjelenések logófrissítését vonja magával, adott esetben óriási többletköltséggel.
Ha bizonytalanság üti fel fejét, mely szerint a megrendelő kételkedik, hogy neki tetsző logót fog-e kapni, akkor a kinézett grafikussal történő egyeztetés segíthet a kételyek eloszlatásában. Mindkét fél érdeke, hogy a megrendelő elégedett legyen, ezért a pontos brief készítése és félreértések kizárása szükségszerű minden esetben. (Hogy hogyan készíts jó grafikai briefet, arról itt írtunk.) A grafikus felteszi az összes szükséges kérdést, amivel a lehető legpontosabban felméri az igényeket, ezért a megrendelőnek nincs miért aggódnia.
Mennyibe kerül egy logó?
A fentiek tisztázása után már pontosabban érthetők az alábbi árak is. Sok grafikus dolgozik egyéni vállalkozóként, akik a KATA adózásba tartoztak. Ez 2022. év végén módosításra került, mely szerint többé nem lehet katásként cégek számára számlát kiállítani. Emiatt a grafikusok más adónemre való áttérésre kényszerültek, pl. az általányadóra, aminek jóval magasabb az adóterhe. Mindezek következményében áremelésre is szükség volt.
A 30 ezertől a több százezerig (szélsőséges esetekben sok millióig) terjedő logótervezés díjak jellemzőek. Hogy pontosan mitől függ az árajánlat összege, azt alábbi videóban magyaráztuk meg:
Ha a videóban elemzett felmérést áttanulmányoznád, akkor itt itt találod. Ne feledd, hogy ezek a KATA adóváltozás előtti díjak! Egy ideig még eltarthat, amíg alkalmazkodnak a tervezők az új adónemhez és kialakulnak az átlagos logótervezési díjak. Utána frissítjük ezt a cikket is.
Ezek az árak a piaci átlagot mutatják, nem a saját díjszabásunk.
A cikk végére érdekességként próbáltunk arra is választ találni, hogy mennyiért készültek híres márkák logói. A legérdekesebb és viccesebb gyűjteményt itt találtuk.