Már 2016-ban elkészült az alábbi logó. A tervező grafikus elmondása szerint kifejeződik benne a kultúrák sokoldalúsága. Mi jó ideig nézegettük, próbáltunk kulturális utalásokat, szimbólumokat felfedezni, de egy absztrakt formánál nem látunk bele többet. Talán a Földet ábrázolja? Diszkó gömbre jobban hasonlít, de azt kizártnak tartjuk. 🙂
Pontosabban utánajárva, az Edo-kor (1603-1868) hagyományait idézi, erre gondolt a grafikus. Ha megvizsgáljuk jobban a Japán vizuális kultúrát, rengeteg szimbólumot találunk. Sokat merített a természetből, növényeket, indákat, állatokat látunk, amik közül egyik sem köszön vissza a 2020-as olimpiai logóban, legfeljebb belemagyarázással.
De mindez még nem is lenne gond, ha legalább nem keltene ennyire érdektelen, unalmas benyomást.
Korábbi cikkünkben kifejtettünk ellenérzéseink az új Budapest logóval kapcsolatban, és ahogy megláttuk a 2020-as olimpiai logót, erről is támadt néhány gondolatunk.
Sokaknak nem tetszik az új logó
A logó megfelel azoknak a kritériumoknak, amiknek szükségszerűen meg kell felelnie egy logónak. Egységes, egyszerű, felismerhető, színeiben megfelelő, karakteres… csak nem fejez ki semmit, hiányzik belőle az egyediség és kreativitás.
Nem vagyunk egyedül, akik értetlenkednek. Az interneten keringenek mások által készített változatok, véleményünk szerint vannak jobbak is, többek közt az alábbi koncepció tetszik nekünk:
Magas labda volt leütni azt, hogy a 2020. évszámot és az olimpiai karikákat ilyen jól lehet egybegyúrni, ráadásul az ötödik, piros színű karika még Japán zászlajával is passzol.
Mi a karakterek vastagításával tennénk erőteljesebbé a megjelenést, valamint a színeken is módosítanánk egy árnyalatnyit, például a manapság népszerű színátmenetes megoldással árnyékokat hoznánk létre. Ezzel kissé a síkból kiemelkedő érzetet lehet kelteni. Így néz ki a mi továbbgondolt verziónk: