Mennyire képes egy művész munkáját kiváltani az AI algoritmus? Már egészen elképesztő képeket tudunk generálni. Lássuk, logótervezéshez mennyire használható!
Mitől mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia lényegében hatalmas adathalmazból dolgozó gép/algoritmus, ami “tanulni” is képes, azaz működése során újabb adatokat épít magába.
A tanulás által, és a sok esetben emberszerű robot, azaz android forma miatt hajlamosak vagyunk egyre inkább emberi természetűnek gondolni. Pedig teljesen másképp működik; nem képes emberi-biológiai értelemben gondolkodni, nem irányítják hormonok és érzelmek sem. Ezért ugyanúgy kellene tekintenünk rá, mint a számítógépekre, amik napjaink egyre fontosabbá váló eszközei.
A fejlesztés iránya
A The VR Tech mostanában megjelent videójában láthatunk egy gyors állapotfelmérést arról, hogy jelenleg milyen fejlettségi szinten dolgozik az AI algoritmus.
A videóból megtudjuk, hogy realisztikus fotók és festmények generálásához elképesztően jól működik. A hibák egyértelműen csak javítandó bugok, nem pedig zsákutcák fejlesztési szempontból.
Amennyiben illusztrálni szeretnénk egy cikket, nincs szükség stock fotó oldalakon keresgélni megfelelő fotót, amik a keresési elvárásainknak is megfelelnek. Egyszerűen csak legeneráljuk pontosan olyan paraméterekkel készült, amikre szükségünk van. Ráadásul nincs is másik példány.
Erre biztosan nagy igény lesz, nem csak cikkszerzőknek, hanem még jó pár területen hasznosnak bizonyulhat.
Képes kreativitásra?
A kreatív szó jelentése nem annyira egzakt, hogy azt kizárólag emberre vonatkoztathassuk. Bár a definíciók személyt, vagy közösséget említenek, de kontextustól és fogalmazástól függően akár állatokra (pl. majmok) is alkalmazhatnánk, amennyiben nem csak ösztönlényekként tekintünk rájuk. Ez alapján viszont miért ne lehetne gép is kreatív, amely önállóan képes egy akár lehetetlennek tűnő problémára megoldást kínálni?
A “nincs semmi új a nap alatt” idézet szerint minden újszerű gondolat/megoldás már valamilyen formában létezett korábban is. Ezek kombinációjából született megoldásokat tekinthetjük kreatív ötleteknek. De tovább gondolva: ami egyeseknek kreatív ötlet, az másoknak akár gagyi tákolmány is lehet.
Innentől pedig egyéni megítélés kategóriába esik az, hogy egy jelenség kreatívnak minősíthető-e.
Ahogyan az ember a tapasztalataira és tanulmányaira hagyatkozik, úgy a mesterséges intelligencia a rendelkezésre álló adatokra. Ebből a szempontból nincs nagy különbség.
Használható logótervezésre?
A logóval kapcsolatos alap elvárásokat korábbi cikkemben már részleteztem.
Egy logónak ikonikusnak kell lennie, hogy beleégjen a tudatunkba. Ezt egész jól megugorja az AI egy hamburgerőhöz generált logó esetén:
Egyből szemet szúr a texturáltság, ami jól néz ki, amennyiben képként tekintünk rá. Azonban ez logóhoz nem megfelelő, mert raszteres/pixeles fotó nem jelenhet meg benne, onnantól már nem logó.
Egy logónak vektorosnak kell lennie. Miért? – Ha tegyük fel, te egy gamer vagy és valamelyik online csatornádhoz kell egy logó, akkor jogos a kérdésed, számodra nincs szükség vektoros logóra, sőt, grafikus által készített logóra sem feltétlenül. Viszont ha olyan ismertté válsz, hogy a logód rákerül pólókra, bögrékre, plakáton szerepelsz stb, akkor a különböző felhasználási igényekhez szükség lesz a logó vektoros változatára.
Az a gondolatom támadt, hogy megtartom a fenti alap ötletet és átalakítom úgy, hogy megfeleljen a logó elvárásainak. Így át kellett rajzolnom, ami már grafikai tervezés, pedig épp ezt akartuk megspórolni a mesterséges intelligencia használatával. Na jó, ne legyünk igazságtalanok, attól még az alapját mégis csak az AI algoritmus kreálta!
Átrajzolás után még a hamburgerező nevét is rá kellett szerkeszteni, ilyen lett a végeredmény:
Ízlés kérdése, hogy ezzel mennyire lehetünk elégedettek. Egyáltalán nem mondanám rossznak, viszont a saját ízlésem szerint nem tartom ötletesnek.
Egy egyszerű Google keresés alapján – ha nem is mind – de azért látok jobbakat:
Mennyire büszkélkedhetünk azzal, hogy a logónk mesterséges intelligenciával készült? Presztízs kérdése. De akár sznobság is lehet ugyanúgy, ahogy magunkat felvilágosult értelmiséginek, vagy technokratának gondoljuk. Nincs különbség, hiszen ha azzal büszkélkedünk, hogy ezt a híres neves XY logótervező művész készítette, legfeljebb csak annyit árulunk el vele, hogy biztos sokba került.
Ha valaki a lábával festett meg egy képet, akkor az többet ér, mint aki kézzel festett? Ha csak ez a szempont, akkor igen. De én inkább megnézném azt a képet, és csak arról alkotnék véleményt.
Amennyiben kifejtenéd véleményed, kíváncsian várom a TikTok videó alatt, vagy YouTube-on is megírhatod kommentben.
Kérdezzük meg az AI-t is!
Fentebb kifejtettem a saját véleményem. Na de miért nem kérdezem meg épp a mesterséges intelligánciát, hogy mit gondol?
A ChatGPT mostanában elég felkapott AI-ra épülő chat alkalmazás. Kézenfekvő, hogy ezt válasszam a feladathoz, lássuk:
Logótervezés Midjourney-val
A fenti hamburgeres logó a Midjourney (egyelőre korlátozottan ingyenes) szolgáltatásával készült. Egy aktuális logótervező projektünkhöz kipróbáltam, hogy mielőtt nekiugranék a logótevézéshez, megnézem, hogy „mit dob a gép”. A megrendelő által küldött brief az alábbi volt:
- sportos logó
- S S betűk szerepeljenek benne
Ennyi infó elég is, lássuk, mit kapunk:
Wow, jól néznek ki! A betűket mondjuk csak a 4. verziónál találta el. Az alap probléma ugyanaz: túl részletes. Ezt mindenképp utómunkázni kell, hogy letisztultabb – na és persze vektoros – legyen. A szöveget is át kell írni. A színek tetszenek. Ötletet adott, úgyhogy összességében mindenképp jónak és használhatónak mondanám. Át kell rajzolni, színmintát is lehet róla venni és némi átalakítással megszülethet a végeredmény! Ehhez azonban szükséges vektoros grafikus szoftver, annak használatához kellő tudás, és némi háttérismeret, hogy milyen módon kell „egyszerűsíteni” az AI generált logót.